reede, 22. märts 2024

Puude taga on inimene

 

 PUUDE RASKUSASTE JA INIMESED

 

Puutume igapäevaselt väga palju kokku ka puuetega inimeste ning nende muredega. Tundub, et ei ametnikud ega ka riik ei saa aru, miks inimene taotleb puude raskusastet. 

See toetus, mida makstakse on nii väike, et selle eest ei saa isegi ühe kuu ravimeid. Seega ei taotle keegi puuet selle rahanatukese pärast, mida  riik maksab. Tegelikult vajavad need inimesed, kes puuet taotlevad sotsiaalteenuseid.

Kahjuks on paljud kohalikud omavalitsused sidunud sotsiaalteenuste saamise puude raskusastme olemasoluga.

Nii ongi inimene lõhkise küna ees! Puuet ei ole - teenust ei saa!

Ega polekski mõtet seda teemat suurelt üles kerida, kuid viimasel ajal toimuv segapuder puude raskusastme tuvastamisel teeb täiesti nõutuks!

Kõige suuremas hädas on inimesed, kes  jõuavad vanaduspensioniikka - eelmine otsus kehtib vanaduspensionieani ja  uue otsusega leitakse, et kõik need hädad, mis varem põhjustasid puude nüüd enam alust puude määramiseks ei anna! 

Kui see on osa kokkuhoiuplaanist siis on midagi küll väga valesti! Mõistus tõrgub aru saamast, kuidas võib kõige haavatavamate inimeste pealt kokku hoida!

Üllatav on ka viimasel ajal puude määramise kiirus - konkreetne juhus:

Anni (vanaduspensionieas) on esitanud kaks kuud tagasi puude taotluse - sai eitava vastuse, kuigi tema tervis on kehv ja vajab kõrvalabi.

Nüüd on Anni käinud vahepeal arsti juures, samuti uurinud kuidas ja mida taotlusele kirjutada. Laupäeva õhtul teeb Anni koos tütrega uue taotluse - ja oh imet! Teisipäeva hommikul kell 10.57 on juba vastus olemas! Ainult ühe tööpäevaga on puude raskusaste määratud, kuigi Sotsiaalkindlustusameti kodulehel on alljärgnev teade:


"Sotsiaalkindlustusameti ekspertiisi ja abivahendite talituse juhataja 
Tiia Orlovski sõnul on menetlustähtaegade ületamine põhjustatud ekspertarstide nappusest ning aasta alguses suurenenud töömahust. "

Huvitav - kas vahepeal on töö otsa saanud või on ekspertarste järsku juurde tulnud! 

Küsimus jääb õhku - kas ühe päevaga on võimalik vaadata läbi inimese taotlus ja terviseportaalis olevad andmed, teha nende põhjal meditsiiniliselt põhjendatud järeldused ja koostada otsus?

Tahes-tahtmata tekib kahtlus kas taotlus on siiski läbi vaadatud või tehti otsus eelmiste andmete põhjal?

Üleskutse Teile kallid lugejad! Kui Teil on ka selline juhus, et otsus on tehtud ühe-kahe tööpäeva jooksul andke palun meile teada, kas meili teel aadressil: kutsehaiged@gmail.com või telefonil 55590496 ja 5180837.

Proovime siis teada saada kuidas menetluse tempo nüüd nii kiireks on läinud!

Kui Sul on mure puude raskusastme tuvastamisega saad pöörduda ka meie poole, püüame aidata!

Kontaktandmedleiad meie kodulehelt: https://www.kutsehaiged.ee.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

KAS KUTSEHAIGUSEID ON OLEMAS?

   Viimasel ajal on erinevad ametkonnad tundnud huvi kutsehaigete ja nende käekäigu kohta. Olime juba päris rõõmsad, et ometi on hakanud mid...